Specjalizacje

Prawo ubezpieczeniowe i odszkodowania Mediacja Ochrona danych osobowych Reprezentacja w postępowaniach cywilnych i administracyjnych Reprezentacja w sprawach na terytorium Wielkiej Brytanii Prawo telekomunikacyjne i prawo nowych technologii Nieruchomości, służebności Ochrona praw własności intelektualnej Prawo handlowe Ochrona środowiska

Ochrona praw własności intelektualnej

Ochrona praw własności intelektualnej, w szczególności praw autorskich to usługi, które kierujemy w pierwszej kolejności do przedsiębiorców z branży informatycznej. Nie tylko podejmujemy się konstruowania licencji czy doradzamy przy przenoszeniu praw autorskich, ale również podejmujemy się ochrony praw naszych Klientów. Naruszenia licencji programów komputerowych są przedmiotem praktyki Kancelarii, szczególnie ze względu na fakt, że Kancelaria współpracuje z firmą z branży informatyki śledczej.

Zanim zostaną podjęte działania zmierzające do zgłoszenia wniosku mającego zapewnić ochronę, warto przeanalizować wszystkie potencjalnie dostępne sposoby ochrony. W zależności bowiem od takich czynników, jak strategia rynkowa dla danego produktu, pożądany czas ochrony, czy też budżet przeznaczony na ochronę praw własności intelektualnej, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe środki ochrony, w celu wyboru optymalnego.

Zasadniczym rodzajem ochrony jest ochrona cywilnoprawna, ale w uzasadnionych sytuacjach uprawniony ma też możliwość skorzystania ze środków administracyjnych i karnych.

W przypadku, gdy osoba naruszająca prawo własności intelektualnej nie zareaguje lub zareaguje odmownie na tzw. pismo wzywające do zaprzestania naruszeń, dysponujemy rozbudowanym katalogiem roszczeń zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych. Podstawowym roszczeniem jest roszczenie o zaniechanie, którego celem jest zmuszenie naruszyciela do zaprzestania bezprawnej działalności – roszczenia tego dochodzi się przed sądem, a następnie egzekwuje wykonanie zapadłych w sprawie orzeczeń sądowych. Istotna jest ewentualność uzyskania tymczasowego zabezpieczenia roszczeń, np. przez zajęcie towarów wprowadzonych na rynek z naruszeniem cudzych praw oraz przez uzyskanie zakazu dalszego wprowadzania tych towarów do obrotu. Nadto uprawniony może dochodzić od osoby dokonującej naruszeń dalszych roszczeń o charakterze majątkowym, np. może domagać się wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz naprawienia szkody.

Doradzamy również w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zadzwoń:
32 307 03 03

lub napisz:
sekretariat@iurisperiti.pl

Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem.